Бъдещето на Европа: млади хора обменят идеи в Страсбург
- Публикувана в Свят
Европейската младежка конференция EYE2014 приключи на 11 май след 3 дни оживени дискусии в Страсбург, в които 5 000 европейци на възраст между 16 и 30 години споделиха идеи за бъдещето на Европа и разискваха правата на човека, безработицата, дигиталната революция и опазването на околната среда. В дебатите се включиха съща така политици, журналисти и анализатори. На първото пленарно заседание на новия Парламент младите хора ще представят своите предложения на новоизбраните депутати.
В рамките на конференцията се проведоха над 200 семинара, а пред участниците говориха над 180 души. Подобряването на законовите разпоредби за стажове, въвеждането на единни правила за провеждане на европейските избори и предоставянето на повече информация за дейността на ЕС бяха сред предложенията, направени по време на дискусиите.
Млади журналисти присъстваха на всички дебати и ще подготвят доклад с резултатите от конференцията, който ще бъде представен пред Европейския парламент през юли.
Дискусиите се проведоха в сградата на Европейския парламент в Страсбург. Любители фотографи имаха възможност да изследват комплекса и да направят снимки. Част от мероприятията бяха организирани и навън, където младежки организации представяха дейността си.
Конференцията онлайн
Основните дискусии в конференцията бяха предавани на живо в Интернет и привлякоха много коментари. Близо 4 000 туита с хаштаг #EYEstream бяха публикувани, а 164 снимки бяха качени в Instagram с хаштага #epinstameet.
Какво казаха участниците
Уенди Каразо (на 24 г.) бе сред 240-те доброволци от Института за политически науки в Страсбург. Тя участва в дебат за правата на човека в пленарната зала на ЕП и изрази вярата си в една Европа без бариери, където всички сме „истинско семейство“.
Студентът Колин фон Сириаси (на 21 г.) , учещ европестика в Пасау, Германия, изтъкна значението на ангажираността на младите хора с европейските политики, тъй като според него „това е единственият начин ЕС да просъществува в бъдеще“.
Унгарецът Золт Мартон заяви: „Надявам се бъдеща Европа да бъде отворена, да дава възможност на младите хора да обикалят различни страни и да работят и се надявам, че това ще стане в близко бъдеще“.
Според Мюриел Грегоар (на 30 г.) от Холандия „най-доброто нещо, което можем да направим в Европа, е да се опитаме да я направим по-добро място за всички, да се опитаме да преодолеем различията и да намерим това, което ние в Холандия наричаме златната среда.“
Източник: Пресслужба Европейски парламент
Свързани статии (по етикет)
- ЕК опростява сигурния трансграничен достъп на гражданите до здравни данни
- Търговското споразумение между ЕС и Япония влиза в сила
- За защита на личните данни
- Доклад на Европейската комисия за рисковете, свързани със схемите за гражданство и право на пребиваване срещу инвестиции
- Комисар Мария Габриел: Адаптирането ни към скоростта на цифровата трансформация е едно от най-трудните предизвикателства